Azərbaycandakı banklar 2024-cü il üzrə (yanvar-dekabr) maliyyə göstəricilərini açıqlayıb.
GDP xəbər verir ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 22 bankın hamısı 2024-cü ili mənfəətlə başa vurub.
2024-cü ildə xalis mənfəət əldə edən banklar arasında PAŞA Bank 210,538,000 manatla birinci sırada qərarlaşıb. İkinci yerdə 186,501,000 manat xalis mənfəətlə Kapital Bank, üçüncü yerdə isə 293,732,000 manat mənfəətlə ABB (Beynəlxalq Bank) dayanıb. Xalq Bank 65,700,000 manat xalis mənfəətlə dördüncü sırada yer alıb. AccessBank 54,062,000 manat mənfəət əldə edərək beşinci yerdə qərarlaşıb.
Altıncı sırada 50,570,000 manat mənfəətlə Bank Respublika, yeddinci sırada isə 43,298,000 manatla Yelo Bank gəlir. Bank of Baku 25,931,000 manat mənfəətlə səkkizinci, Azər-Türk Bank isə 21,308,000 manat mənfəətlə doqquzuncu sıradadır. İlk onluğu 20,400,000 manat mənfəətlə Unibank tamamlayır.
Daha sonra 11,238,000 manat mənfəətlə Expressbank, 14,851,000 manat mənfəətlə Rabitəbank, 14,505,000 manat mənfəətlə Ziraat Bank Azərbaycan, 14,931,000 manat mənfəətlə Bank Avrasiya və 12,375,000 manat mənfəətlə Yapı Kredi Bank Azərbaycan gəlir. Bank VTB (Azərbaycan) 9,538,000 manat mənfəət əldə edərək növbəti sırada yer alır.
Premium Bank 9,684,000 manat, Turanbank 9,496,000 manat, Bank Melli İran Bakı filialı isə 7,716,000 manat mənfəət göstərib. Azərbaycan Sənaye Bankı 6,450,000 manatla son sıralarda yer alır. AFB Bank 4,578,000 manat mənfəət əldə edib.
Bununla yanaşı, BTB Bank zərər edib və mənfi 4,134,000 manat xalis zərər qeydə alıb.