Moody’s reytinq agentliyinin hesabatına əsasən, Azərbaycan iqtisadiyyatının dollardan asılılığının azaldılması valyuta bazarlarının əhəmiyyətli volatilliyə məruz qalmasını azaldıb və bu da öz növbəsində kreditlərin xarici risklərə həssaslığını azaldıb.
Bankların valyuta riskləri ilə bağlı prudensial tədbirlər sərtləşdiyindən maliyyə sistemində dollarlaşma azalmaqda davam edir.
Pul siyasətinin güclü effektivliyi və etibarlılığı qərarların qəbulunda şəffaflığı artıran islahatları, eləcə də makroprudensial risklərin monitorinqi və idarə olunmasına proaktiv yanaşmanı əks etdirir.
“2022-ci ilin sonunda yeni əməliyyat çərçivəsinin tətbiqi yolu ilə pul siyasətinin ötürülməsini yaxşılaşdırmaq üçün son və davam edən səylər siyasətin effektivliyini daha da artırmalı və uzunmüddətli perspektivdə inflyasiya hədəflənməsinə keçid üçün zəmin hazırlamalı olan islahatlara sadiqliyi nümayiş etdirir”, hesabatda deyilir.